Aktualności

Przerwa w spłacie kredytu – kiedy z niej skorzystać?

Część banków dopuszcza zawieszenie spłaty kredytu nawet na pół roku, jednak większość ogranicza tę możliwość do jednego lub dwóch razy w ciągu całego okresu kredytowania.

Zawieszeniu ulega tylko część raty, jej wysokość, oprócz wartości kredytu, zależy od czasu, jaki upłynął od rozpoczęcia spłacania kredytu.Z tzw. wakacji kredytowych skorzystać mogą tylko ci, którzy spłacają raty w terminie. 

Nie tylko na wakacje

Większość banków umożliwia zawieszenie spłaty kredytu na 1 do 6 miesięcy, ale możemy z niego skorzystać nie częściej niż raz w roku. Niektóre banki jednak dopuszczają taką opcję tylko raz lub dwa razy w ciągu całego okresu kredytowania. Dlatego dobrze jest dokładnie przemyśleć tę decyzję i wybrać taki moment wykorzystania ulgi od spłaty kredytu, w którym faktycznie jest to dla nas niezbędne. 

Dodatkowe pieniądze przydadzą się zarówno przy zaplanowanych wydatkach, np. gdy wyprawiamy dzieci do szkoły lub w razie nieprzewidzianych problemów finansowych. Niestety, nie możemy z tej opcji korzystać w nieskończoność. Ważne jest zatem, aby podjąć decyzję o wzięciu wakacji od spłaty kredytu wtedy, gdy faktycznie tego potrzebujemy.

Możemy zawiesić tylko część raty

Na całkowitą miesięczną ratę kredytu składają się dwie części – kapitałowa i odsetkowa. Trzeba pamiętać, że przy wakacjach kredytowych zawieszeniu podlega tylko część kapitałowa, a część odsetkowa musi być zapłacona terminowo. W całym okresie kredytowania, pomimo tego, że zazwyczaj decydujemy się na stałą ratę kredytu, to co miesiąc zmianie ulega wysokość części kapitałowej i odsetkowej, które po zsumowaniu dają stałą kwotę raty całkowitej. W celu jak najlepszego skorzystania z przerwy w spłacie kredytu, warto sprawdzić ile wynosi część odsetkowa naszej raty, a ile część kapitałowa.  Symulację spłat kredytu o wartości 300 tys. zł na okres 30 lat z oprocentowaniem 3.5% przygotowała ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych. Na początku rata kapitałowa jest zdecydowania niższa od części odsetkowej.

Jak wynika z wyliczeń ekspertów, przy kredycie na 300 tys. zł, rata stała wynosi 1347,13 zł.

Jeżeli zawiesimy ratę w 13 miesiącu spłaty:

Rata kapitałowa wyniesie 488,93 zł, a odsetkowa (którą i tak musimy zapłacić) 858,31 zł.

Jeżeli zawiesimy ratę w 25 miesiącu:

Rata kapitałowa wyniesie 505,32 zł, a odsetkowa 840,82 zł

Jeżeli zawiesimy ratę po 5 latach, w 61 miesiącu spłaty:

Rata kapitałowa wyniesie 562, 28 zł, a odsetkowa 784,85 zł 

Dopiero po 10 latach część odsetkowa i kapitałowa są mniej więcej równe, czyli rata kapitałowa wynosi 669,65 zł, a odsetkowa 677,49 zł.

Nie odpoczniesz od kredytu, jeśli nie spłacałeś rat w terminie

Z opcji chwilowego zawieszenia kredytu nie może jednak skorzystać każdy. Banki przewidują taką możliwość tylko dla tych, którzy terminowo spłacają raty i nie mają zaległości. Warto o tym pamiętać już od pierwszych miesięcy regulowania należności wobec banku. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni, aby z takiej opcji skorzystać. Wakacje kredytowe są więc dodatkowym dobrym powodem, aby spłacać raty w terminie. 

Trzeba również pamiętać, że zawieszoną ratę i tak będziemy musieli kiedyś spłacić. Niezapłacone raty kapitałowe powiększą kapitał do spłaty, a co za tym idzie – wpłyną na wzrost kwoty kolejnych miesięcznych należności wobec banku. Te zwyżki będą jednak nieznaczne, a ich wysokość zależy od zawieszonej kwoty i od czasu, jaki pozostał do końca spłaty całego kredytu

Brak Komentarzy, Bądź pierwszy!