Aktualności

Jak ubezpieczyć mieszkanie? - podstawy (vlog w języku migowym)

W dzisiejszym vlogu chcę opowiedzieć o ubezpieczeniu mieszkań. W ramach tego ubezpieczenia są dwa ważne pojęcia: wartość rzeczywista, wartość odtworzeniowa. Ma to duży wpływ, jakie dostaniesz odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Czy to będzie odszkodowanie o niskiej wartości, czy pełne.

Wartość rzeczywista ubezpieczenia:

Na przykład posiadasz dom i masz dach, który został założony 10 lat temu. Przez 10 lat cały czas miałeś ten dach i tak się złożyło, że w roku 2019 Twój dach się zepsuł na przykład przez silny wiatr lub grad. Wybrałeś wartość rzeczywistą - firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci odszkodowanie pomniejszone o stopień zużycia 10-letniego dachu. Może być np wypłata 40% + 60% twojego wkładu własnego aby naprawić dach albo kupić nowy

Wartość odtworzeniowa ubezpieczenia:

Na przykładzie wyżej: założyłeś 10 lat temu dach, przez 10 lat nic się nie stało i w 2019 Twój dach się popsuł. Wybrałeś wartość odtworzeniową - a to oznacza, że twój dach zostanie przywrócony do stanu pierwotnego, jaki był przed uszkodzeniem. Ta sama konstrukcja, te same materiały. Dach zostanie naprawiony albo kupiony nowy z tych samych materiałów, z których miałeś dach. Nie jest możliwe, aby uzyskać od firmy ubezpieczeniowej lepszej jakości materiały. Te same materiały, ta sama powierzchnia m2 dachu itp., bo na przykład chciałbyś jeszcze powiększyć dach o zadaszenie tarasu - nie jest to możliwe. Odszkodowanie przywróci stan pierwotny dachu bez żadnej dopłaty z Twojej strony.

Dlatego to jest ważne, którą opcję przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania wybierasz. Przy wartości rzeczywistej jest mniejsze odszkodowanie + dopłata z własnej kieszeni rzędu 50%, 40% czy 30% w zalezności od stopnia zużycia dachu. Przy wartości odtworzeniowej - jest to powrócenie dachu do stanu pierwotnego poprzez naprawę albo kupno nowych materiałów.

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się, zapraszam do kontaktu.

 

 

Brak Komentarzy, Bądź pierwszy!